Neden İtalyanca? & İtalyanca Bilmek Ne İşe Yarar?

İtalyanca hakkında merak edilenler üzerine hazırladığımız yazı dizimize devam ediyoruz. İlk yazıda İtalyanca hakkında genel bilgiler vermiş ve onun nasıl bir dil olduğu üzerinde durmuştuk. İkinci yazımızda ele aldığımız konu, İtalyanca öğrenmenin zor olup olmadığı ve İtalyanca öğrenmenin ne kadar sürebileceği şeklindeydi. Bundan önceki yazımızda ise yine çok sorulan “İtalyanca a1 seviyesi” konularına değinmiştik. Şimdiki yazımızda ise İtalyancayı bilmek ne işe yarar?, İtalyanca bilmek bana ne katar?, İtalyanca bilmek ve öğrenmek için geçerli sebepler nelerdir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İtalyanca Bilmek Yeni Bir Dünyanın Kapılarını Açar

Şu ana kadar sahip olduğumuz bilgi birikimimizin çoğuna ana dilimiz olan Türkçeyi bilmek sayesinde ulaştık. Daha açık bir ifadeyle; insanları tanımayı, çevremizi anlamlandırmayı, araştırdığımız bir konu hakkında bilgi sahibi olmayı, yemek yapmayı ve yemek yenilecek mekanları, gezilecek yerleri, bir kitabın veya gazetenin ne demek istediğini veya bir filmin bize neler anlattığını hep kendi dilimizi bilmek suretiyle öğrendik.

Eğer Türkçeye ek olarak İtalyancayı bilirsek bambaşka bir dünyaya adım atmış oluruz. Yaklaşık 60 milyon insanla iletişim kurabilmenin yanı sıra ilgi alanımıza giren konuları ikinci bir kaynaktan öğrenebilme olanağına kavuşuruz. Örneğin futbola ilgi duyuyorsak hem İtalyan futbolunu hem de dünya futbolunu daha geniş bir yelpazeden takip edebiliriz. Eğer yemek yapmayı seviyorsak İtalyancamız sayesinde hiç bilmediğimiz yemek tariflerine ulaşabiliriz. Ya da sinemaya veya müziğe ilgi duyuyorsak bu alanlardaki son gelişmeleri öğrenebilir ve bunlar hakkında yapılan yorumlara erişebiliriz.

İtalyanca Bilmek İş ve Eğitim Alanlarında Ayrıcalıklar Sağlar.

İtalya, dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olmasının yanında, uluslararası markalaşma alanında da dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesidir. Bu doğrultuda, ülkemizin farklı şehirlerinde otomotivden tekstile kadar çok sayıda sektörde İtalyan yatırımları bulunmaktadır. Dolayısıyla, İtalyancayı bilmek ve onu kullanabilmek sizlere yeni iş olanakları sağlayacaktır. İyi bir İtalyanca, söz konusu şirketlerde hem işe alımlarda hem de kariyer yapma konularında sizleri diğer adayların önüne geçirecektir.

İtalyanca, eğitim alanında da sizlere önemli avantajlar sağlayacaktır. Her yıl çok sayıda öğrenci üniversite öğrenimi için İtalya’ya gitmektedir. Bu dili bilmek sizlere İtalya’da eğitim görmenin kapılarını açmakla kalmayacak, ayrıca İtalya’da kariyer yapma imkanları da sağlayacaktır. Bunlara ek olarak İtalyancayı bilenler İspanyolca ve Fransızca dillerini daha kolay öğrenebilmekte ve böylelikle kendilerini daha donanımlı ve aranılan kişi konumuna getirebilmektedirler.

İtalyanca Bir Yaşam Tarzıdır

İtalyanca bir kültür dilidir. Birçok ünlü eser İtalyanca yazılmıştır ve başta opera olmak üzere, sinema ve tiyatro alanında bu dilin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bugüne kadar çok sayıda yazar, şair, ressam, heykeltraş ve oyuncu İtalya’dan çıkmıştır. Dolayısıyla İtalyanca, kültürel zenginleşmenin kapısını açan önemli unsurlardan bir tanesidir.

İtalyanca aynı zamanda aşkın dilidir. Kulağa hoş gelen enfes bir melodisi bulunmaktadır. Güzel İtalyanca konuşan birisinden bir aşk şiiri dinlediğinizde veya romantik bir şarkı söylendiğinde etkilenmemeniz pek olası değildir.

İtalyanca bilmek ayrıca sizleri İtalyan mutfağıyla tanıştıracak, eşsiz güzellikleri olan İtalyayı daha iyi tanımanıza yardımcı olacak ve sanat konusunda ufkunuzu açacak bir anahtar özelliği taşımaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir