İtalyanca Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

İtalyancaya nereden başlanmalı? İtalyanca kursu gerekli mi? İtalyanca Youtube kanalları işime yarar mı, nereden bulabilirim? Kendi kendine internetten İtalyanca öğrenmek mümkün mü? Öğrenmeye İtalyanca-Türkçe çeviri yapmaya çalışmakla mı başlamalıyım? İtalyanca gramer kitapları alsam ne kadar öğrenebilirim? gibi sorular İtalyanca öğrenmek için araştırma yapanların aklına gelen en öncelikli soruların bazılarıdır. Bu yazımızda, İtalyancayı nereden öğrenebilirim, doğru kaynaklara nereden ulaşabilirim ya da İtalyanca hakkında doğru bilgileri nereden alabilirim gibi hususları açıklamaya çalışacağız.

İtalyanca Öğrenme Amaçlarınızı Netleştirin

Öncelikle neden İtalyanca öğrenmeniz gerektiğine karar verin. İlk başlayacağınız yer burası olsun. İtalyancayı eğitim amaçlı mı yoksa iş ve kariyer amaçlı mı öğrenmek istiyorsunuz veya ilgilendiğiniz alanda bilginizi derinleştirmek için ya da güzel ve hoş bir dil olduğu için mi öğreneceksiniz öncelikle bunu belirleyin. Size yol göstermek açısından bir önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalyanca Kursu Gerekli mi? & Nereden Bulabilirim

İtalyanca öğrenmeye karar verdiyseniz kursa gitmek iyi bir seçenektir. Dil kurslarında gramer konularının yanı sıra dinleme ve konuşma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Özellikle İtalyanca öğrenmeye yeni başlıyorsanız ve imkanınız varsa bir kursa gitmenizi öneririz.

İtalyanca kursları ile ilgili belki de en çok yaşanan sıkıntı, kursların devamlılığının olmayışıdır. Başlangıçta öğrenci sayısıyla bağlantılı olarak açılan kurslar, ilerleyen kurlarda yeterli öğrenci bulunamadığından dolayı kesintiye uğrayabilmektedir. Bu da zaman içerisinde sizlerin öğrenim süreçlerinizi aksatabilmektedir.

Kurs sürekliliği açısından büyük şehirlerde yer alan İtalyan Kültür Merkezleri daha fazla seçeneğe sahiptir. Buralarda başladığınız kursları son noktaya kadar devam ettirme ihtimaliniz daha fazladır. Ayrıca, her bir ilçede bulunan Halk Eğitim Merkezlerinin açılacak kurslarını takip etmenizi öneririz. Bazı durumlarda İtalyanca öğretmeni bulabildikleri takdirde kapsamlı kurslar açabilmektedirler. 

İtalyanca Öğreten Kitaplardan Başlamam Uygun Olur mu?

İtalyancayı nereden öğrenebilirim diyenlerin ilk başvurdukları kaynaklar çoğunlukla kitaplardır. Bugün piyasada İngilizceye göre sınırlı sayıda da olsa İtalyanca öğretimine yönelik kitaplar bulmanız mümkündür. Bu kitaplarda genel anlamda gramer konuları anlatılmaktadır ve okuduğunuzda size muhakkak faydası olacaktır. Ayrıca kursa gitme olanağı olmayanlar için de iyi bir seçenektir. Özellikle yazarak çalışırsanız ve küçük çeviriler yaparak ilerlerseniz öğrendiğiniz bilgiler daha kalıcı olacaktır. 

Fakat İtalyanca öğrenmeye yeni başlıyorsanız ve bu dil hakkında çok fazla bir bilginiz yoksa, gramer konularını öğrenirken kafanızın karışacağı ve içinden çıkmanızın zor olduğu durumlar ortaya çıkabilecektir. Bu durumda bilen birilerinden destek almanız gerekebilir. Ayrıca bu kitaplardan öğrenmeye sadece çeviri yapma amaçlı başlarsanız ilerleme hızınız oldukça azalabilir. Bununla birlikte İtalyanca öğrenmeye Türkiye’de başlıyorsanız, kitaplar eğitim sürecinin olmazsa olmazlarıdır.

İtalyanca Öğrenmeye Buradan Başlayabilirsiniz

İtalyanca Youtube Kanalları & Nereden Bulabilirim

İtalyancayı nereden öğrenebilirim diyenlerin başvurmak istedikleri diğer bir kaynak da Youtube’da İtalyanca öğretmek amacıyla hazırlanmış bulunan hesaplardır. Türkçe olarak hazırlanan az sayıda kanalın yanında İtalyanca ve İngilizce kanallar da bulunmaktadır. Bizce İtalyanca dilinde hazırlanmış olanlarını, dinleme pratiği yapmanın dışında biraz öğrendikten sonra izlemek daha faydalı olacaktır. 

Bize göre, İtalyanca bilginiz arttıktan sonra İtalyanca yayın yapan eğitim kanallarını takip etmeniz daha doğru olacaktır. Bu doğrultuda size tavsiye edeceğimiz ilk kanal, üniversite bağlantısı olan Centro Linguistico Dell’universita Del Piemonte Orientale hesabının Youtube kanalıdır. Buradan ulaşabileceğiniz videolarda, akademik yıllara yayılan haftalık dersleri bulabilecekseniz.

Bu hesabın yanı sıra uzun soluklu gramer derslerinin anlatıldığı Oneworlditaliano kanalını ve kulak dolgunluğu açısından içerisinde yüzlerce videonun bulunduğu Rai kanalının yayınlarını da takip edebilirsiniz. Ayrıca gramer bilgilerinin dışında, Vlog’lar vasıtasıyla farklı mekanları tanıtan bu kanalı da izleyebilirsiniz. Ayrıca bu videoların bazılarında bulunan İtalyanca alt yazı olanağı da sizlere İtalyanca öğrenirken faydalı olacaktır.

SON SÖZ

Yukarıda anlattığımız bilgiler umarız faydalı olmuştur. Bunların dışında İnternetten ücretsiz İtalyanca öğretmek amacıyla hazırlanan web siteleri de bulunmaktadır. Şu anda bulunduğunuz site de bunlardan bir tanesidir. Sitemizde gramer ve kelime öğretimine dayalı bilgilerin dışında bu yazıda olduğu gibi sizlere İtalyancayı daha yakından tanıtacak olan bölümlerde yer almaktadır. İlerleyen günlerde teorik bilgilerin yanında konuşma pratiğine yönelik diyalog örnekleri ve bilgilendirici yazıların davamını da bulabileceksiniz.

Son olarak sitemizi ve henüz kuruluş aşamasında olsa da sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir