İtalyanca Öğrenmek İstiyorum & Zor mu? & Ne Kadar Sürer

İtalyancayı öğrenmek istiyorum, İtalyanca öğrenebilmek kolay mı?, İtalyancayı öğrenebilmek için ne kadar süreye ihtiyacım var?, Niçin İtalyanca öğrenmeliyim?, İtalyanca öğrenmek için hangi kaynakları kullanmalıyım?, İtalyanca öğrenmek ne işe yarar? İtalyanca öğrenmek bana ne katar?, İtalyanca cümle yapısı nasıldır?, İtalyanca öğreniyorum ama yapamıyorum, İtalyanca a1 seviyesi konuları nelerdir? gibi sorular İtalyanca öğrenmek isteyenlerin en çok sordukları soruların bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu yazıda ve bundan sonra gelecek birkaç yazıda bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Kulağa hoş gelen güzel bir melodisi olan bu dili öğrenme kararı aldıysanız sizleri tebrik ederiz. Çok iyi bir karar verdiniz, çünkü İtalyanca bilmeniz; iş hayatı, genel kültür, iletişim kurma, görsel, işitsel ve yazılı kaynakları anlama, İtalyan kültürü, mutfak, moda, sanat alanlarında size çok şeyler katar ve sizi diğerlerinden birkaç adım ileriye taşır.

Bu sitede yazdığımız ilk yazımızda İtalyanca hakkında genel bilgiler vermiş ve İtalyanca’nın nasıl bir dil olduğu konusunu değerlendirmiştik. Bu yazımızda ise öncelikle İtalyanca öğrenmek zor mu? ve sonrasında İtalyanca öğrenmek ne kadar sürer? sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

İtalyanca Öğrenmek Zor mu?

Bir yabancı dili öğrenmeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ona vakit ayırmaktır. Ayrıca bir hedefinizin olması ve sabırlı olmak gerekmektedir. İtalyanca öğrenirken de bu önceliklere göre hareket etmek oldukça önemlidir.

İlk yazımıza başlarken iki konunun altını çizmiştik. İlk olarak, İtalyanca biz Türkler açısından telaffuz açısından kolay bir dildir. İtalyanca’da birçok kelime yazıldığı gibi okunmakta ve okunduğu gibi yazılmaktadır. Türkçe’ye göre az sayıda seslendirme istisnası bulunmaktadır. Ders-1 ve Ders-2de bahsettiğimiz telaffuz kurallarını öğrendiğiniz takdirde vurgular hariç İtalyanca yazılan bütün kelimeleri doğru bir biçimde okuyabilir ve seslendirebilirsiniz. Telaffuz kolaylığının bir diğer faydası, İtalyanca konuşmaları İngilizceye göre daha rahat ayırt etmede ve anlamada kendisini göstermektedir.

İkinci olarak, İtalyanca’nın gramer açısından biz Türklere göre zor bir dil olduğundan söz etmiştik. Fakat bu zorluk gerek bize, gerekse İtalyancayı belli bir seviyede öğrenmiş kişilere göre çoğunlukla ilk öğrenme aşamasında ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde İtalyanca’nın genel mantığını anladıktan sonra öğrenme süreçleri hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlanmaktadır.

İlk akla gelen zorluk, İtalyancanın yapısal olarak Türkçe’den farklı olmasıdır. Bu farklılıkların bir kısmı cümle kurma kurallarında kendisini göstermektedir. Mesela, eklemeli bir dil olan Türkçe’de ekler sürekli kelimenin sonuna getirilir. Örneğin “ev” kelimesinden “evi”, “eve”, “evde” ve “evden” gibi ekler kullanarak yeni kelimeler üretiriz. İtalyanca’da ise kelimelerin orjinaline dokunulmamakta, ön kısma getirilen eklerle ilgi anlam verilmektedir. Örneğin “ev” anlamına gelen “casa” için “a casa”, “da casa” gibi yapıları kullanırız. Bu özellikle çok farklı yerlerde karşılaşıldığı için ilk başlarken biraz zorluk oluşabilmektedir.

Bize göre çok karşılaşılan ikinci bir zorluk fiil çekimlerinin ilk öğrenildiği dönemde ortaya çıkmaktadır. Daha önceki derslerde sıklıkla dile getirdiğimiz gibi, İtalyanca’da fiiller kişilere göre farklı çekilmektedir. Örneğin “essere” fiili kullanılarak “biz” ile ilgili bir durum anlatılırken “siamo”, “siz” için “siete” kullanmak gerekirken ilk öğrenilirken bunlar bazen karıştırılmaktadır. Benzer şekilde bir ismin cinsiyetinin yanlış hatırlanması ve hatalı artikel kullanımı da başlangıç aşamasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Çok uzun bir yazının konusu olabilecek bu başlık için şimdilik bunları söyleyebiliriz. Eğer bu sitede anlattığımız derslerimizi baştan itibaren takip ederseniz İtalyanca kolay mı yoksa zor mu? sorusuna sizlerde rahatlıkla cevap verebilirsiniz. Bize göre İtalyanca öğrenmek zor değil çünkü birçok kişi bu dili öğrendi ve günlük hayatında kullanabiliyor. Eğer başta söylediğimiz gibi sabır ve kararlılıkla başlar ve devam ederseniz sizler de İtalyanca bilenler arasına katılabilirsiniz.

İtalyanca Öğrenmek İstiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz

İtalyanca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Bu soruya net bir cevap vermek biraz zor. Çünkü öğrenme süresinin uzunluğu ve kısalığı öncelikle size ve hangi seviyeye gelme isteğinize bağlı. İngilizce ya da başka bir yabancı dili biliyorsanız daha çabuk öğrenirsiniz. Eğer bu yoksa korkmayın. Azimli bir şekilde çalışırsanız normal şartlar altında ilerlememeniz için hiçbir sebep yok.

Bizce öncelikle motivasyon açısından kendinize İtalyancayı benimsetecek bir şeyler bulun. Örneğin eğitim, iş, İtalyan futbolu, yemekleri, kültürü ve sanatı gibi. Böyle ilgi alanları bulursanız sizi öğrenmeye teşvik eder ve daha hızlı öğrenirsiniz. Ayrıca sanal ortamdan bile olsa bu dili bilen bir arkadaşınız olursa öğrenme hızınız tahmin edemeyeceğiniz kadar artar.

İtalyancanızı Türkiye’de B-2 seviyesine yani ortanın üzerine çıkartabilirsiniz ki bu size günlük hayatta iletişim kurmak için yeterlidir. Ama daha ilerisi için İtalyancanın konuşulduğu ortamlara gitmenizi öneririz. Çünkü Türkiye’de İngilizce’de olduğu kadar kaynak bulabilmeniz genellikle çok zordur.

İtalyanca öğrenirken ilk olarak belirli bir aşamaya kadar temel gramer bilgilerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Çünkü yeterli gramer altyapınız olmadıktan sonra sadece diyalogları, kelimeleri ve anlamlı cümleleri öğrenerek dile hakimiyet sağlayamazsınız. Eğer bu sitede anlatılan dersleri en baştan takip ederseniz ihtiyacınız olacak bilgilere sahip olabileceksiniz. 

Öte yandan sadece gramer öğrenmek ve yalnızca gramere odaklanmak da bir dili öğrenmek için yeterli olmamaktadır. Zaten biz Türklerin dil öğrenirken karşılaştığı en büyük sıkıntı, gramer konularını çok iyi bilmek fakat bu bilgileri uygulamaya geçirememektir. Bu sebeple temel gramer altyapısını oluşturduktan sonra görsel ve işitsel kaynaklardan bol miktarda dinleme alıştırmaları yapın. Başlangıçta normal olarak çok fazla bir şey anlamazsınız. Bugün İtalyancayı çok iyi konuşan insanlar da bu zorluğu yaşadılar. Dinleme pratiklerine devam ettikçe ilk olarak konuşulanlar arasından kelimeleri, ilerleyen dönemlerde ise bütüncül olarak cümleleri ayırt etmeye başlarsınız.

Özetle, gramer bilgisine ek olarak sürekli dinleme pratikleri yaparsanız ve bunu konuşma yapabileceğiniz ortamlarla birleştirirseniz hızlı ilerlersiniz hatta bir süre sonra ulaştığınız bilgi düzeyi sizi de şaşırtabilir. Eğer bu sitedeki dersleri takip eder ve gerekli pratikleri yaptığınız takdirde birkaç ay içerisinde temel düzeyde İtalyanca bilgisine erişir ve bunu günlük hayatınızda kullanabilirsiniz.

 Son Söz

Eğer planlı ve disiplinli bir şekilde çalışırsanız İtalyanca öğrenmek zor değildir ve kısa sürede öğrenilebilir. Bu arada web sitemizi ve henüz kuruluş aşamasında olmasına rağmen sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir